Adopcie a ako to u nás pri adopciách chodí

Predpokladáme, že o mopsoch a ich potrebách ste si už všetko možné naštudovali a rozhodli ste sa zodpovedne pre mopsa nielen preto, že je na pohľad milý, ale aj isto viete akú má povahu a potreby, čo vyžaduje starostlivosť o neho a budete sa tak spolu vzájomne dopĺňať.

Aké psíky to vlastne ponúkate?

Psíkovia, ktorých sme vzali pod naše ochranné krídla pochádzajú v 98% z nevhodných podmienok- sú to množiteľské psíky, väčšinou fenočky. Fenočky, ktoré za svoj život mali len jednu úlohu a tou bolo rodiť šteniatka. Niekedy rodili aj dvakrát do roka a žili v nedôstojných podmienkach pre každého mopsa. Nie sú socializované- nepoznajú bežnú komunikáciu človek-pes, pri manipulácií môžu byť plachšie alebo konať skratovo, nie sú zvyknuté na bežnú ľudskú prítomnosť, na bežné zvuky domácnosti, ale napríklad im môže robiť problém aj chodenie po rôznych povrchoch-parkety, dlažba alebo aj taka triviálna vec ako je prechod cez dvere. Nemajú hygienické návyky. My sa ich snažíme “opraviť”a napraviť to, čo človek pokazil, či zanedbal. Každý jeden psík je u nás veterinárne ošetrený, pokiaľ to dovolí a vyžaduje zdravotný stav fenočky/psíka- sú sterilizované/kastrovaní, majú predoperačné vyšetrenia, sú čipované, očkované s vystaveným petpasom a s prípadne vykonanými ďaľšími veterinárnymi aj operačnými úkonmi. Môžeme sa snažiť spoznať ich ako chceme, vždy nás prekvapia a preto Vám nevieme zaručiť, či sa takýto psík bude znášať s Vašou mačkou, deťmi či iným zvieraťom alebo sa mu bude u Vás páčiť. Môžeme len vychádzať z toho ako sa správajú v dočasnej opatere.

Nájdem u vás na adopciu šteniatko?

Šteniatka bývajú v núdzi veľmi málokedy. Ak, tak majú väčšinou závažnejšie zdravotné problémy. Pokiaľ máte záujem o šteniatko, kontaktujte prosím mopsklub na Slovensku alebo v Čechách, kde sú registrovaný chovatelia-psíkovia s preukazom pôvodu. Podporíte tak chov s preukazom pôvodu a nepodporíte tak “množiteľov a lacné šteniatka”. http://www.bulldogamopsklub.sk/old/chovmops.html

https://www.mopsklub.cz/

Môžem sa len tak prísť pozrieť ku Vám na psíkov?

Psíkovia, ktorým hľadáme domovy sa nachádzajú v domácich dočasných opaterách u dobrovoľníkov. Ďakujeme, že rešpektujete naše súkromie a nenaliehate na takéto návštevy. Pokiaľ by sme potrebovali pomoc, napíšeme výzvu a potešíme sa prípadnej pomoci.

Ako Vám môžem pomôcť?

Každá pomoc je vítaná a naši zverenci ju ocenia. Okrem finančnej, či materiálnej pomoci nám môžete pomôcť hľadať aj vy nové vhodné domovy, napr.zdielaním na soc.sieťach, prípadne nás kontaktujte. Takisto aj šírením osvety ohľadom “nemnoženia čistokrvných psíkov” a samozrejme nepodporovaním kúpy “čistokrvných psíkov bez preukazu pôvodu”. Táto pomoc je na nezaplatenie, nakoľko tak predchádzame vyrodeným fenočkám z takýchto chovov. Môžete však pomôcť aj dočasnou opaterou takéhoto psíkaz v núdzi.

Čo je to dočasná opatera?

Dočasná opatera je výborný nástroj vyskúšať si pri všetkej zodpovednosti starostlivosť o psíka-mopsa. Dočasná opatera, je opatera psíka, ktorý je v núdzi. Psíka máte v domácej starostlivosti, socializujete ho: učíte ho hygienickým návykom, chodeniu na vodítku, spoznávanie bežného života. Taktiež dočasný opatrovník, v závislosti od stavu psíka, s ním absolvuje návštevy u veterinára, po sterilizácií/kastrácií zabezpečuje jeho pokojné zotavenie sa v domácnosti. V dočasnej opatere psík pobýva, pokiaľ nie je adoptovaný. Minimálne však 3 týždne. To všetko pod dozorom nášho občianskeho združenia. Veterinárnu starostlivosť a krmivo hradí naše občianske združenie. Pri breberaní psíka do dočasnej starostlivosti sa podpisuje zmluva a psík je stále majetkom nášho občianskeho združenia. Minimálny vek dočasného opatrovníka je 18 rokov. Viac informácií na vyžiadanie.

Mám záujem o psíka, čo mám urobiť?

Dobrá komunikácia je základom úspechu. V prvom rade nás treba kontaktovať, najlepšie na mailovej adrese mopsvnudzi@gmail.com . Odpíšeme hneď ako to bude možné, snažíme sa odpisovať v kľude a bez stresu , čo je niekedy ťažšie, nakoľko máme v opatere psíkov, ktorí nepočkajú. Ohľadom adopcie komunikujeme výlučne len na uvedenej e-mailovej adrese, isto chápete že facebook môže hocikedy hocikomu zmiznúť.

Čo musím urobiť aby som si mohol adoptovať zvieratko od Vás?

Adopčný proces pozostáva z nasledovných úkonov: Podmienkou adopcie okrem vhodnosti domova je aj vyplnenie adopčného dotazníka, podpísanie adopčnej zmluvy, riadne preverenie nového domova, zaplatenie adopčného poplatku od 150,- EUR, preplatenie vakcinácií ak je zvieratko očkované kombinovanou vakciínou-parvo, besnota + preplatenie Petpasu. Zašleme Vám adopčný dotazník, ktorý po vyplnení zašlete naspäť. Prosím, dajte nám čas aj na jeho vyhodnotenie! Pokiaľ sa budete javiť ako vhodný parťák pre nášho mopsa, budeme Vás spätne kontaktovať. Nemáme však časový priestor odpisovať a vysvetľovať, prečo práve mops/zvieratko o ktorého máte záujem u Vás nenájde domov.Ďaľším krokom k adopcií po vyhodnotení dotazníka je Vaša nezáväzná osobná návšteva-stretnutie s nami a so psíkom. Chceme Vás osobne spoznať a psík takisto.

Čo je to adopčný dotazník?

Adopčný dotazník obsahuje otázky, ktoré smerujú k utvoreniu si obrazu “čo ste vlastne zač”. Niežeby nás zaujímalo, čo varíte v nedeľu na obed, avšak naozaj nás zaujíma napr. kde nechávate svojho psíka ak idete na dovolenku, alebo čím kŕmite svojho hafana, alebo kde bývate. Alebo budete. Psíkovia bývajú väčšinou z nevhodných podmienok, mávajú samozrejme rôzne povahy a prostredie, v ktorom by mali žiť v budúcnosti je pre nich tiež veľmi dôležité. Aj preto sa v dotazníku stretnete napríklad s otázkou, ktorá sa týka toho ako a kde bývate. Každá jedna otázka má svoje opodstatnenie. V závere dotazníka nám môžete napísať pár slov, čo by ste nám chceli ešte povedať. Adopčný dotazník zároveň slúži aj na to, že informácie o Vás máme ucelené a nie sú roztrúsené v rôznych mailoch.

Edit: Pokiaľ sa budete javiť ako vhodný parťák pre nášho mopsa, budeme Vás spätne kontaktovať. Nemáme však časový priestor odpisovať a vysvetľovať, prečo práve mops/zvieratko o ktorého máte záujem u Vás nenájde domov.

Čo je to vhodný domov?

Nie je domov ako domov, to všetci vieme. Vhodný domov vyberáme nie na základe toho, kto sa prvý ozve. Ani ponuku na domov typu-ja si ho teda vezmem, nepokladáme za smerodatnú. Tak ako psíkovia sú rôzny a majú rôzne povahy, či si vyžadujú rôznu starostlivosť, tak aj podmienky na ich domov sú rôzne. Základné podmienky však, a to mať psíka ako člena rodiny a poskytnúť mu najlepšiu starostlivosť, sa však nemenia. Psíkovia, ktorých zastrešujeme nie sú v útulku, sú v domácich dočasných opaterách.

Podľa čoho vyberáte nových majiteľov?

Nových majiteľov vyberáme na základe prepokladu postarať sa a poskytnúť psíkovi tie najlepšie podmienky. Z lásky ešte nikto nikdy nevyžil, takže je podstatné aj finančné zázemie uchádzača, aby v prípade potreby vedel psíkovi zabezpečiť aj kvalitnú veterinárnu starostlivosť, ktorá býva finančne náročná. Prosím, majte na pamäti že si chcete adoptovať mopsa. Áno, je milý a úžasný. Avšak vyžaduje “mopsiu”starostlivosť.

Čože sú to za poplatky a prečo sú v takej výške?

Nakoľko občianske zruženie MOPS v núdzi, o.z. nie je financované ani od štátu, či mesta, všetky finančné úkony spojené so psíkom v núdzi sú v našej réžií a to od dobrovoľných darov od ľudí alebo firiem, prípadne našich aukcií. Adopčný poplatok je preto plne využitý pre potreby našich zverencov. Ak nemáme dosť prostriedkov musíme doslovne čarovať aby sme psíkom pomohli. Ako sme spomenuli vyššie, psíkovia od nás odchádzajú veterinárne ošetrený. Napr. sterilzácie dávame robiť výlučne v inhalačných narkózach vzhľadom k tomu, že mops je brachycefalické plemeno. Súčasťou sú aj predoperačné vyšetrenia ako sme už spomenuli- biochémia, hematológia, či iné potrebné vyšetrenia. Možno sa niekomu adopčný poplatok v nami stanovenej výške zdá privysoký. Prosím, majte však na pamäti, že zaobstaraním si psíka investícia do neho len začína. Tak ako sme sa o neho postarali aj po veterinárnej stránke my, to isté vyžadujeme aj od budúceho majiteľa. A tým sú aj financie. Kladieme si preto otázku: Ak človek nemá dosť finančných prostriedkov na adopciu psíka od nás, ako potom bude vedieť uhradiť jeho budúcu veterinárnu starostlivosť keď si ho adoptuje?

Už som adoptoval, už mi dáte pokoj?

Adopciou od nás nič nekončí, práve naopak: začína. Snažíme sa udržiavať nenásilný obojstranný kontakt aj po adopcií, chceme predsa vedieť ako sa nášmu zverencovi u Vás darí a koľko krochkania si spoločne užívate. Táto náklonnosť však musí byť obojstranná a spontánna. Sme radi za každú jednu správu od Vás a sme pripravení Vám pomôcť aj v budúcnosti. Naši bývalí zverenci nás vždy budú zaujímať.

Záverom?

Pokiaľ sa stotožňujete s našou filozofiou a radi by ste si od nás adoptovali psíka, nech sa páči, kontaktujte nás: mopsvnudzi@gmail.com

Snáď sme na nič podstatné v tomto rýchlom manuáli o adopcií nezabudli, ak áno, dajte nám prosím vedieť.

S mopsom v srdci želá krásny deň

Rapantová Zuzana

predseda MOPS v núdzi, o.z.

V Bratislave dňa 18.marca 2018