Dorotka

Dorotka (nar. 07/2014) je mopsinka pochádzajúca z nevhodných podmienok. Jej úloha bola tiež jasná a to rodenie “lacných šteniatok”. Na pohľad veselá, milá mopsinka s roztomilo naklonenou hlavičkou do strany. Bolo nám síce povedané, že „má niečo s uchom a dostáva ATB“, no ako sme cestou zistili, Dorotka hlavičku nielen nakláňala, ona ju naťahovala do strany. Prvé naše kroky teda viedli na kliniku, na prepichnutie ATB a skontrolovanie uší. Prvotné vyšetrenie však ukázalo, že zvukovody boli tak opuchnuté, že bežným vyšetrením otoskopom sa nedalo prezrieť celé ucho. Zistilo sa, že v uchu mala tekutinu- bakteriálnu a vzniklo podozrenie na prasknutý bubienok. Bolo nutné previesť endoskopické vyšetrenie v narkóze. O dva dni Dorotke opäť prepichli ATB, ale už v rámci dočasnej opatere a dohodli sme si termín na klinike EL-PA v Trenčíne kde absolvovala endoskopické vyšetrenie ( ĎAkujeme za promptný termín na vyšetrenie a správnu diagnostiku). Takisto aj biochémia, hematológia, kultivácie. To všetko za účelom správnej diagnostiky a nasadení správnych liekov, či ATB. Vyšetrenie ukázalo silný zápal v oboch ušiach, chronický a neliečený v dôsledku čoho sa vo zvukovodoch začali vytvárať aj polypy. Zvukovody boli však aj výrazne zúžené. Z pravého zvukovodu vytekal hnis a preto nebolo možné určiť v akom stave je bubienok. Bola jej nasadená 4-týždňová terapia s ATB a iné lieky a dočasne aj Prednison. Krvné testy ukázali zmenené hodnoty na pečeni, ale v norme.

Ani si nechceme predstaviť ako Dorotku museli ušká bolieť. Už len pri predstave, že máte v uchu hnis a ucho Vás bolí až tak, že si od bolesti musíte až hlavu naklápať , ba priam si naťahovať! Dorotka však aj napriek tomu bola od prvej chvíle veselá a kontaktná. Neplakala, len v aute keď sme išli, tak zostala nervóznejšia a začala si výraznejšie hlavičku naťahovať do strany. Samozrejme že to malo súvis s uchom a celým ušným aparátom. Zrejme ju už uši boleli tak dlho, že si jednoducho organizmus na bolesť zvykol a uľavoval si naklápaním a naťahovaním hlavy do strany.

Dorotka sa v rámci liečby svojich uší musela stravovať hypoalergénnymi granulami- Farmina ultrahypo, je možné že je aj alergik a to mohlo byť prvotným spúšťačom- škriabanie si uší, zlá starostlivosť o uši a následnej infekcie. Dorotku čakalo po dobratí ATB kontrolné endoskopické vyšetrenie. Ak by sa jej stav zhoršoval, podstúpila by MRI.
Kontrola po týždni ukázala, že sliznica zvukovodov bola kľudnejšia a hnis z ucha minimálny. Dorotka už tak hlavičku nevytáčala na stranu, bolo badať zlepšenie. Samozrejme pokračovali sme v liečbe a podávaním liekov, diétnych granúl.
Po do liečení uší Dorotku čakala sterilizácia a ďalšie potrebné úkony vedúce k adopcií. Sterilizácia ako aj rekonvalescencia prebehli v poriadku. Uška sa jej tiež dali do poriadku.

Aj Dorotka a Esterka posielajú veselý veľkonočný pozdrav z dočasnej opatere. Spoločnosť im robí Lujzička ( teraz Ellinka ) a Lollka. 4 dámy pokope sa takto krásne slnili a čakali na veľkonočného zajaca. Ževraj sa ho dočkali a bolo veselo.
Sprava: Esterka, Dorotka, Ellinka a Lollka

Z Dorotkinej dočasnej opatery, sa nakoniec stal jej vysnívaný domov. Veľa šťastia v novom domove.