Eliška z Jánoviec


Skoro trojnohá (nar. 12/2017) je dalmatínska dámička s prednou deformovanou labkou túlajúc sa bezprízorne po okolí dediny, nikomu nechýbala-nik ju nehľadal, ktorú sme ani za ten svet nemohli chytiť a nachodili sme skoro 100 jarných kilometrov, kým sa jej láskavo uráčilo s nami ísť do bezpečia.

Konečne sme Elišku odchytili.

Tak sa k nám Eliška dostala. Ľavú prednú labku má zdeformovanú, vážila len 14,4 kg, mala na sebe množstvo kliešťov a bĺch, veľký fľak na bruchu, oderky na postihnutej nohe na lakťovom kĺbe. Mala zvýšené biele krvinky, zápal v tele, boli nasadené ATB. O pár dní Eliška zvracala a celkovo sa nám zdalo, že je zoslabnutá, zostala hospitalizovaná na klinike. Pokračovala v užívaní ATB a dostávala infúzie na podporu organizmu. Nakoľko bola bez hnačiek, vracanie bolo zrejme zapríčinené dlhodobejším hladom, takže musela jesť veľmi pomaly a v malých dávkach, bola nasadená diéta. Stolica bola však formovaná aj cikala. Kontrolné odbery ukázali opäť zvýšené biele krvinky, boli jej zmenené ATB a odber krvi poslaný na ďaľší rozbor, či náhodou nemá infekciu z kliešťov. Eliškin rozbor krvi nepotvrdil Babesiu. Moč bol v poriadku. Už nevracala, stolica aj močenie bolo v poriadku. Podávali sme diétnu veterinárnu stravu. Eliška začala byť kontaktnejšia. Po pár dňoch sme dali urobiť hematológiu. Hematológia dopadla výborne, zápal už skoro fuč, dobrala ATB. Pomaly sme prechádzali z veterinárnej intestinálnej diéty na normálnu stravu-granule N & D a konzervy Carno.

Avšak na postihnutej nohe na lakťovom kĺbe, kde mala Eliška staré oderky si vyhryzovaním a vylizovaním spôsobila menšiu otvorenú ranu. Pani doktorka jej ranu vyčistila, bol tam hnis. Dávali sme Framykoinovu a Calciovu masť.

Takýto obrovský fľak mala Eliška na bruchu/slabine- reakcia na kliešťa. Našťastie fľak zmizol.

Začali sme hľadať dočasnú opateru. Tá sa nakoniec našla.

Z dočasnej opatery sa nakoniec stal jej vysnívaný domov. Veľa štastia v novom domove Eli.