Hugo Button

Hugo k nám prišiel ako šteniatko z množiteľského prostredia. Mal rázštep tvrdého a mäkkého podnebia. Pod naše občianske združenie sa dostal ako 7-týždňový aby dostal šancu na ďalší život. Takéto šteniatka majú problém s prijímaním potravy, spravidla sa nedožijú viac ako 3-4 dni, nedokážu sa prisať, prípadne sa nadýchnu mlieka a pľúca im zaleje. Utopia sa. Podľa chovatelského a zápisného poriadku SKJ (Slovenská kynologická jednota) sa takéto psy nesmú používať v chove.

http://www.skj.sk/documents/chovatelsky_poriadok_skj.pdf

SLOVENSKÁ KYNOLOGICKÁ JEDNOTA Furmanská 9, 841 03 Bratislava
CHOVATEĽSKÝ A ZÁPISNÝ PORIADOK
I. ÚVODNÉ USTANOVENIE

4.V chove sa nesmú používať psy s prejavom agresivity na človeka, ako aj s vylučujúcimi chybami, ako sú poruchy charakteru, vrodená hluchota alebo slepota, zajačí pysk, rázštep podnebia, výrazné chyby chrupu alebo anomálie čeľuste, PRA, epilepsia, kryptorchizmus, monorchizmus, albinizmus, chybné farby a zistená dysplázia bedrového kĺbu ťažkého stupňa. 5 Chovatelia takéto šteniatka utrácajú, nakoľko rázštep nie je žiadúci v chove ale hlavne okrem vyššie uvedeného rázštepu môže mať takéto šteniatko aj iné zdravotné problémy. Niektorý množitelia, však takéto psíky ak prežijú ďalej používajú v chove. Neriešením rázštepu, však takému psíkovi spôsobujú ďaľšie utrpenie a to nielen diskomfortom pri prijímaní potravy, ale hlavne možnou infekciou- ukladaním potravy, ktoré majú za následok celkový zlý zdravotný stav ( napr. zápal pľúc) čo môže viesť až k úhynu.

Na svoj vek, bol Hugo malinký. Mal neuveriteľné šťastie, že prežil.

Takýto malinký bol Hugešek.

Problém nastal, keď prechádzal na tuhú stravu. Prestal ju prijímať úplne. Veterinár následne diagnostikoval rázštep. A tak sa dostal ku nám. Robilo mu problém najesť sa a napiť sa. Pri príchode vážil 1180 g, Kŕmili sme ho každých 4-5 hodín. Pitie vody z misky mu spôsobovalo utrpenie, nakoľko vždy vodu vdýchol do nosa. Papával zvlhčené granulky a pitie vody sme vyriešili z králičej napájačky.

Hugo Button Gombicek. 8-týždňové šteniatko s rázštepom podnebia . Len takto Hugo pil vodičku pred operáciou rázštepu podnebia. Keď pil z misky, voda mu vytekala cez noštek a spôsobovala mu bolesť a problémy.

Navyše je to mops, papuľku má „guľatú“ oproti iným plemenám, ľahko vdýchne vodu, či granulu. Papal vždy len v našej prítomnosti. Misku musel mať tiež správne vypodloženú. Kakal a cikal prirodzene. Odčervili sme ho, nakoľko tabletku by neprijal. Starostlivosť o takéto šteniatko nebola vôbec jednoduchá a bolo to náročné. Niektorí veterinári Hugovi nedávali veľkú šancu s takýmto postihnutím. My sme sa však nevzdali a išli sme s Hugom k pánovi veterinárovi, ktorý má úspešné skúsenosti s riešením rázštepu u mopsov. Skonštatoval, že Hugov rázštep bol operačne riešiteľný. Chceli by sme sa veľmi pekne poďakovať klinike VetPoint v Bratislave za mimoriadne ľudský a vysoko profesionálny prístup k Hugovi. Naše poďakovanie patrí predovšetkým MVDr.Pavol Valašek, ktorý úspešne Huga zoperoval a dal mu tak šancu na plnohodnotný život. Po operácií začal Hugo papať už normálne a na králičiu napájačku už zabudol. Pil ako chlap, rovno z misky.

Keď sa malý Hugi hrál so svojou veľkou Tetkou Agátkou.

Dnes už je z Huga veľký chlap. Miluje domáceho pribináčka (smotana na šľahanie + tvaroh), a áno, bolo tam aj nastrúhané jabĺčko.

Hugove MS vo fucíku 2018.