Violka

Violka k nám prišla ako 7 ročná,-utiekla hrobárovi z lopaty. Po príchode k nám Violka absolvovala kastráciu, boli jej urobené aj predoperačné vyšetrenia- biochémia, hematológia, EKG. Po otvorení sa však z brucha vyliala tekutina, mala prasknutý nádor/cystu na vaječníku. Na druhom vaječníku bola tiež cysta/nádor. Takisto na žalúdku boli “malé cystičky”, boli odobrané a odoslané na histologické vyšetrenie. Bohužiaľ počas operácie veľmi zle dýchala, miestami prestávala dýchať, bola to teda veľmi náročná operácia. Po operácií jej bol zavedený dren, na odvádzanie nadbytočnej tekutiny z brušnej dutiny. Takisto zostala hospitalizovaná ešte jednu noc na klinike. O dva dni sme išli na kontrolu, prepichnutie ATB, vybranie drenu a podávame ATB v tabletkovej forme. Violka pred operáciou nejavila žiadne príznaky, žeby ju niečo trápilo ( u nás bola skoro dva týždne ) Bola pokojnejšia, normálne jedla, pila, vylučovala. Pokiaľ by sa Violka neoperovala pri “bežnej kastrácií”, neprišlo by sa na to, že jej niečo je. Bolo by otázkou času, kedy by skolabovala a s veľkou pravepodobnosťou by tu už s nami nebola.

Violka sa má aj napriek svojej chorobe k svetu.

Po operácií však ožila, samozrejme že aj “vyfučala”, mala menšie bruško. Rana sa pomaly hojila, čakali sme na výsledky z histológie. Bohužiaľ výsledky z histológie ukázali na závažný problém u Violky. Bol zistený Pancreatic carcinoma, tzn. rakovina pankreasu. Prognóza je veľmi zlá, častokrát býva napadnutá aj pečeň, lymfatické uzliny. Violka po celý rok normálne jedla, pila, nezvracala, nehnačkovala, stolica ok. Pridali sme však lieky na podporu imunity. Žiadne “lieky na rakovinu”, žiadna chemoterapia, ožarovanie…Neprejavovala žiadne príznaky bolesti. Normálne sa tešila, všetko si klasicky užívala. Nedalo nám to, pri tejto diagnóze je priebeh tohoto ochorenia veľmi rýchly. Prešiel teda rok a tak sme sa s malou dušičkou vybrali na kontrolné vyšetrenie sono. Mysleli sme, že predsa keď Violka žije v spoločnosti ostatných psíkov v domácej dočasnej opatere, tak klame ostatných telom aby dala najavo, že je stále silná. Na vyšetrení sme očakávali veľký nádor. Aké však bolo naše prekvapenie, keď nám lekár oznámil, že tam nemá “nič”. Jednoducho “zdravé brucho”. Áno, nechceme sa tešiť predčasne, možno príde recidíva a tá “zlá choroba” je tam niekde pre nás momentálne neviditeľne usídlená, avšak pre nás sa stal malý zázrak a my veríme, že Violka tu s nami bude ešte veľmi dlho.
Vieme, že nateraz Violka vyhrala na celej čiare a to je pre nás dôležité.

Keď sme si mysleli že Violka je už zdravá, zapálilo sa jej očko. Nevedeli sme, či sa ozvalo staré zranenie, no bolo to veľmi rýchle. Nepomohla liečba a očko muselo byť operačne odstránené. Pri tej príležitosti sme Violke dali vyčistiť aj zúbky, teda tie zvyšné čo tam mala, no bohužiaľ veľa ich tam už nemala a čo mala tak sa jej kývali. Tie jej boli odstránené. Violka tak už nemá žiadne zúbky. Na apetíte jej to však vôbec neuberá, práve naopak, zjedla by všetko čo vidí a trošku teda bude musieť držať diétu. Violka je bez očka a zúbkov, no na šarme jej to vôbec neuberá. Máme ju radi aj bezzubú a bez očka.

Neskôr sa Violke objavil podkožný výrastok na vonkajšej hornej strane stehna zadnej labky. Violkine vyšetrenia dopadli nasledovne: odbery krvi, štítna žľaza sú v poriadku, kožný výrastok je podkožný, no prerastá do svalu. To nie je dobrá správa. Ďalej vyšetrenia zistili, že Violka má tzv. AV blok, vynecháva jej srdiečko. Narkózu zvládla zle. Aj preto sme sa po konzultácií s veterinármi rozhodli, že Violku operovať nebudeme- útvar na stehne ponecháme. Operácia, teda narkóza by bola veľmi riskantná.

Dnes už 10 ročná Violka s chuťou papá, vylučuje, šteká, keď je treba rieši mopsličiu potýčku. Jednoducho je k svojmu veku plná života.