Želka

Želka je 8 ročná mopsinka pochádzajúca z nevhodných podmienok.
Malá, nesmelá, no nekonečne milá mopsinka. Po príchode k nám s miernym nachladnutím, divnejšou chôdzou, naklápaním hlavičky, trieslovým pruhom ( herniou ) a zvláštnym prežúvaním. Spočiatku papala granulky, ktoré jej lietali kade-tade. Menšie prekvapenie prišlo, keď sme jej deň pred plánovanou operáciou dali papať samotnú konzervu. Začala prskať a zvláštne prežúvať. Papať papala, bola však utiahnutejšia. Po pár dňoch sa však osmelila a k človeku začala byť prítulnejšia, začala si užívať hladkanie.
Želka medzičasom absolvovala kastráciu, bohužiaľ jej zúbkom, teda papuľke sa nedalo viac venovať, nakoľko narkózu veľmi zle znášala, operácia musela byť predčasne ukončená, nakoľko Želka začala veľmi zle dýchať, skolabovala.Zistilo sa však, že jej divné prežúvanie má svoje opodstatnenie. Želka totižto nemá bradu- teda spojenú prednú čeľusť- chýba jej kus kosti/sánky. Sánka jej preto behá hore-dole na stranu a hore-dole. Predné spodné zuby tak teda nemá, ostatné má v katastrofálnom stave. Vzhľadom k stavu zúbkov je preto možné, že kosť spolu s prednými zúbkami vyhnila. Možno sa tak však aj narodila. Ťažko povedať. Teoreticky je možná operácia-plastika, uvidíme však ako sa bude Želkin stav vyvýjať. Zatiaľ po operácií bola viac unavená, veľa spala, pomaly sa však dáva do poriadku. Uvidíme, prípadne ju čakajú ďaľšie veterinárne vyšetrenia- neurológ- divnejšia chôdza a naklápanie hlavičky. Všimli sme si, že Želka menej pije, keď začala jesť konzervy. Predsa len po granuliach smädí. Zrejme jej pitie robí menší problém, preto dávame radšej konzervy, prípadne varenú stravu- tú zatiaľ nechcela, no veríme že jej príde na chuť. Všetko chce svoj čas a ustálenie nového prostredia. Želka má času habadej a my spolu s ňou. Želke boli počas operácie odobrané vzorky z nosa/hrdla a poslané na rozbor do Labolkinu.
Výsledky z Laboklinu potvrdili baktérie, boli jej zmenené ATB. Podávame imunopreparát na posilnenie imunity. Želka sa pekne rozpapala, dokonca si sama pýtať jesť, keď je čas kŕmenia.
Ako sme už spomenuli, Želka má 8-rokov a toľko rokov žila v nevhodných podmienkach. Ako žila, tak prežila. Najesť sa vie a napiť taktiež. Nikto neriešil jej zdravotný problém, snáď o ňom ani nevedeli. My sa budeme snažiť Želke dať tú najláskavejšiu starostlivosť akú si len každý jeden psík zaslúži.

Želka.
Jedna letná spomienková, keď už dnes prší.
Želkin letný domáci rituál. Želka keď dopapá, vždy ide von. Pekne sa vyprázdni a potom si poleží v trávičke. Niekedy si tam aj sladko pospí, občas ju vyrušia kamaráti. Slniečko miluje.
Točí sa, krúti sa, vrtí sa, nachodí sa, kým nájde to správne miesto. Želka je jednoducho princezná. Hádajte, čo to Želka robí?